AGV (Automated Guided Vehicle)- İnsansız Forklift konusunda neredeyiz !

Automated Guided Vehicle : Kısaca Robotik forklift ve istifleme araçları Türkiye de bir kaç örnek olmasına karşın dünya'da hızla büyüyen bir sektör. Malzemelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması ( Örn. Mamul depodan üretim montaj hatlarına), raflara malzeme konulması ve alınması, montaj hattındaki ürünlerin kademe kademe dolaştırılması konularında insansız forklift ve istifleme araçlarının kullanılması fabrikalarda, depolarda, hava alanlarında yaygın olarak uygulama alanı bulmaktadır.
Otomatik taşıma ve yükleme robotları
AGV-Automated Guided Vehicle

Automated Guided Vehicle : Kısaca Robotik forklift ve istifleme araçları

Türkiye de bir kaç örnek olmasına karşın dünya'da hızla büyüyen bir sektör. Malzemelerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması ( Örn. Mamul depodan üretim montaj hatlarına), raflara malzeme konulması ve alınması, montaj hattındaki ürünlerin kademe kademe dolaştırılması konularında insansız forklift ve istifleme araçlarının kullanılması fabrikalarda, depolarda, hava alanlarında yaygın olarak uygulama alanı bulmaktadır. Bu konuda teknolojik gelişmelere paralel olarak her gün yeni bir sistem geliştirilmekte ve pazara sunulmaktadır. En kolay uygulamalar Akülü istifleme makinaları ve çekiciler üzerinde yapılabilmekle beraber yeni yeni her türlü forklifte uygulanabilir olmuştur.

AGV, kısaca bir bilgisayar programı yardımıyla verilen komutların makina tarafından büyük bir hassasiyetle yerine getirilmesi olarak tanımlanabilir.

İlk araçlarda makinalar yönünü radyo frekansları veya yerin altına döşenen manyetik kabloları takip ederek buluyorken sonradan geliştirilen Laser sistemi sayesinde milimetrik hassasiyetlerle ve çok ucuza bu sistemleri kurmak mümkün oldu.

Bugün maliyetler bir Akülü transpalet için 30.000 USD seviyelerine inerek kolayca ulaşılabilir olmuştur. Bu makinalar basit bir şeklde PLC programlama metoduyla programlanabilir. Sabit taşıma işlerinde inanılmaz bir maliyet tasarrufu elde edebilirsiniz.

avatar

Forklift.gen.tr de Yazar
View Articles

Benzer İçerikler