En iyi forklift markası hangisidir? En büyük marka mı en iyidir?

En iyi forklift markası hangisidir? Forklift alırken en önemli soru hangi markayı almalıyım? Bu soruya cevap verebilmek için sıralamalara bakılır, Türkiye'nin, Dünya'nın en iyi forklift markası hangisidir sorusuna cevap aranır.

En iyi forklift markası hangisidir? Forklift alırken en önemli soru hangi markayı almalıyım? Bu soruya cevap verebilmek için sıralamalara bakılır, Türkiye'nin, Dünya'nın en iyi forklift markası hangisidir sorusuna cevap aranır.

Doğru forklifti almak için hangi yol doğrudur. Bu yazımla bu sorulara bir cevap bulmaya çalışacağım.

Önce dünya daki en büyük forklift markaları sıralaması nı inceleyelim.

1. ve 2. sırada yıllardır değişmeyen iki güçlü marka Toyota ve Linde grupları

Linde dünya da lider forklift üreticisi

3.,4. ve 5. sıralarda yıllara göre sıralama değişmekle beraber aynı gruplar: Crown,Nacco Grubu ( Hyster ve YALE), Jungheinrich, MCFE ( Caterpillar, Mitsubishi)

Hyster Forkliftte dünya markası

Daha sonra Nissan, TCM, Komatsu ve Çin markaları gelmektedir.

Bu gruplar gerçekten ciro bakımından dünya'nın en büyük forklift üreticileridir. Ciro bakımından en güçlü olmak en iyi forklifti üretmek anlamında ne kadar doğrudur ? Güçlü olmak yenilikleri takip etmek anlamında tabi ki önemlidir ama hangi firma Arge ye ne kadar yatırım yapıyor bunu nasıl bilebiliriz. Üst sıralarda olması belkide üretim deki maliyet düşüklüğünden örneğin Çin de düşük fiyatlı iş gücü ile üretim yapmasından meydana geliyor olamaz mı?

Bana göre forklift seçiminde:

Jungheinrich Reach Truck

Reach Truck alımında tartışmasız Jungheinrich alınır. Kalite, üstün teknoloji gibi aynı class taki üreticilerde ki özelliklere ilave olarak Jungheinrich'e özel JOYSTICK kullanımının sürücüye getirdiği hız ve kullanım kolaylığı büyük avantaj sağlıyor.

Linde forkliftleri
Linde

Dizel ve LPG forkliftlerde özellikle 1.5-5 ton arası serilerde Yüksek kalite, iyi dizayn, sürat ve kullanım kolaylığındaki üstünlükleriyle LINDE birinci tercih ve diğerlerinin tamamıyla farklı bir teknolojisiyle ( Hidrostatik Yürüyüş Sistemi) farklılığıyla öne çıkıyor. Fakat dez avantajlarından birisi bana göre ekonomik ömrünün veya daha doğru ifadeyle yüksek onarım maliyetleriyle karşılaşmadan kullanılacak süresi 5 yıldır. Bu süreden sonra değişik teknoloji ve yan sanayi parçalarının ki bunlar Hidro motor, pompa gibi çok yüksek maliyetli parçalar nedeniyle yenileme-revizyon maliyetlerinin çok yüksek olması daha fazla ekonomik olarak kullanılmasını engelliyor. Burada da tekrar kalite farkı ortaya çıkıyor : İkinci fiyatları gayet yüksek.

Linde ye alternatif olarak TOYOTA, HYSTER, YALE ve CATERPILLAR var ve bunlarda Tork Konvertor şanzıman sistemiyle, yüksek kalite ve performanslarıyla çok iyi tercihlerdir. Tabi ki Linde ye karşı %30 civarındaki fiyat avantajları da tercihlerde söz konusu olabiliyor.

Bu forkliftlerin kaliteleri ne laf edilemez ama bir tek kötü yönleri var Teknolojiyi takip ettiğini göstermek için hiç gerekmediği ve çok da önemli bir özellik katmadığı halde elektronik kart ve sensör ilavleriyle problemler yaşamaya ve kullanıcıları markadan soğutmaya adaylar.

Ben teknolojiyle uğraşamam bana sağlam, kaliteli, güçlü bir forklift olsun yeter diyorsanız Komatsu, Doosan ( Daewoo), TCM çok iyi bir kalite fiyat olanağı ile iyi bir tercih olabilir.

 

Elektrikli forkliftler de: LINDE aynı şekilde kalite, yüksek teknoloji, sağlamlıkla ve güzel bir dizaynla bir numara. Toyota, Caterpillar, Hyster ve YALE yine iyi birer tercih sebebi. Elektrikli forkliftler de Lindeyle fiyat farkı neredeyse yokki buda onlar için dezavantaj oluşturuyor.

Eğer günlük kullanımınız 1-2 saati geçmeyecekse, çok kritik bir işiniz yoksa ÇİN malı oldukça kaliteli markaları alabilirsiniz. Fakat ÇİN malı alırken sadece 2-3 marka dışında tek seferlik ithalatla getirilmiş ne olduğu belirsiz forkliftler den bahsetmiyoruz. HC, Federal Power, Baoli, Tailift gibi markalar iyi bir seçim olabilir. Tabiki 2. el iyi bir forkliftte işinizi çok iyi ve uygun fiyata görecektir.

Bu seçimler genel olarak anlatılmıştır, özel işletme koşullarında özel şartlarda değişik markaların avantjaları olacaktır. Örneğin elektrikli forkliftte çok yüksek teknoloji kullanan ve işi elektrikli forklift olan STILL de çok iyi bir seçim olabilir.

Fakat unutmayınki teknoloji arttıkça servis koşulları pahalaşır ve bayilere bağımlı duruma gelinebilir ki bu durumda arızalarda çok yüksek maliyetler ve zaman kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz.

Armağan Karahasan

http://www.novi.com.tr

 

avatar

Forklift.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler