Forkliftlerde LPG kullanımı

LPG Forkliftler gerçekten çevreye duyarlı ve temiz yakıt mı kullanıyor. Önce konuyu başka bir yönden ele alalım. Bu soru her zaman bütün satıcıların karşısına çıkıyor. Eski kafa yapılı insanlar kullanım yeri kapalı veya açık olsun farketmeden direk olarak Dizel forklift isterken, çevreye duyarlı firmalarda çalışanlar isteyerek veya zorunluluktan Akülü forklift ile LPG forklift arasında tercih yapmaya çalışıyorlar.

LPG Forkliftler gerçekten çevreye duyarlı ve temiz yakıt mı kullanıyor. Önce konuyu başka bir yönden ele alalım.

Bu soru her zaman bütün satıcıların karşısına çıkıyor. Eski kafa yapılı insanlar kullanım yeri kapalı veya açık olsun farketmeden direk olarak Dizel forklift isterken, çevreye duyarlı firmalarda çalışanlar isteyerek veya zorunluluktan Akülü forklift ile LPG forklift arasında tercih yapmaya çalışıyorlar. Burada karşımıza şu soru çıkıyor: LPG forkliftler gerçekten sağlıklı mı ? LPG ile çalışan forkliftler asıl olarak Benzinli motorların LPG ile çalışacak şekle döndürülmüş olanıdır. Motorda bir yanma oluşuyor ve doğal olarak buda bir takım atıkların ortaya çıkmasına sebeb oluyor. Bu atıklardan özellikle NOx gazları sağlığa oldukça zararlı bir maddedir. LPG forkliftin temiz olmasının sebebi sadece dizel forkliftlerde oluşan kara duman ve partiküllerin olmamasıdır. Fakat dediğim gibi tamamen sağlık için zararsız değildir. LPG yakıt kullanılan forkliftlerde Katalitik Konverter Sisteminin kullanılarak NOx gazının zararsız hale getirlmesi zorunludur. Sadece Katalitik Filtre dahi yeterli değildir. Chip kontrolllü bir sistem kullanılarak yanma verimliliği sağlanmalı ve çıkan gazlar temizlenmelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanabilir.

Elektrikli (Akülü) forkliftler çevre açısından en uygun çözüm olmakla beraber dış ortamlarda çalışmaya müsait olmaması ve bir vardiya sonunda Akü değiştirilmesi veya Şarj etmek için en az 8 saat gerektiğinden dezavantajı vardır. Buna ilave olarak servis ihtiyacı olduğunda kalifiye ve donanımlı teknik eleman ve pahalı parça gereksinimi Elektrikli forkliftleri cazip olmaktan çıkarıyor. Yeni nesil AC Motor kullanan Elektrikli forkliftler az bakım gerektirmekle beraber neredeyse tamamen bilgisayar kontrollü olmalarından dolayı ve Distribütör firmaların arıza kodları ve çözümleri konusunda haklı olarak bilgi paylaşımında bulunmamalarından dolayı servis problemleri ortaya çıkmaktadır. Neredeyse bütün parçaların değişim yapılırken programlamak gerektiğinden cihaz ve bilgi gerekmekte bu nedenle de sadece distribütör firmalar tarafından servisi yapılabilmektedir. Fakat Distribütör firmaların malesef neredeyse tümü yetersiz kalmakta ve servis süreleri uzun zaman almakta ve çok ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır.

avatar

Forklift.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler