Türkiyede Modern depoculuk ve İstifleme Makinaları

Modern depoculukta Türkiye ne durumda! Yeni yapılan depolarımızda modern depoculuk adına ne yatırım yapılıyor.

Türkiye de modern depoculuk yapılıyor mu? Bu sorunun cevabı "Yeteri kadar değil" olacaktır. her ne kadar son yıllarda Lojistik firmaları tarafında hızla büyük depolar kuruluyorsa da bunlar ne kadar modern depoculuk anlayışında!

Türkiye de son 10 yılda, ne kadar nakliyat firması veya sokak deyişiyle Kamyoncu varsa adını .........Lojistik olarak değiştirdi. Bu firmalar sadece isim değişikliği ve süslü logolar yaparak gerçekten Lojistik firması olduğunu sandılar, işin kötüsü bir çok Müşteride gerçek lojistik firması ile bu nakliyeciler arasındaki farkı ayırt edemeden teklif aldı iş verdi.

Aynı şekilde Depolarda buna adapte olarak üzerleri çevrili her alana .......Lojistik deposu olarak ortaya çıktı. Hiç bir hesap kitap yapmadan, sadece diğerlerinden görerek aynı şekilde depolar yapıldı.

 

Yap bir depo veya yatırımcınında talebi görüp yaptığı depoyu ( kapalı alanı) kirala, yaptır rafları, koy içine forkliftleri eğer örnek aldığı depoda varsa Reach Truck, koy dışınada süslü bir tabela oldu sana modern depo.

Bu şekilde aynı bölgeye gereğinden fazla depo yapılması, plansız, programsız depolar bir nevi depo enflasyonuna neden oluyor ve sonuç olarak hizmet üstünlüğü olmadığı için fiyat kırarak iş almaya dayanan bir süreç ve doğal sonuç iflas noktasında doğru sürüklenme.

Gerçekten planlı programlı bir şekilde danışman hizmeti alarak, konusunun uzmanlarıyla çalışarak yapılan depolar istisna olsada genel görünüm budur.

Gerçekten  tamamen otomatik sistem çalışan dünyadaki en ileri teknolojileri kullanan bir kaç depo var ama bu depoların sahipleri Modern depoculuk yaptığı iddiasında olan Lojistik firmaları değil, üretici fimalar.

Üretici firmaların kendi depolarını yapması bile Türkiye de Lojistik firmalarının ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor.

Bu yıl devlet Lojistik Köyleri kurmaya çalışıyor ve anlamda kullanmak üzere yer tahsisleri ve yatırım teşvikleri veriyor. Bunların en azından Modern depoculağa hizmet edecek yeni depolar ve Lojistik firmaları yaratacağını umuyoruz.

avatar

Forklift.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler